Jak prawidłowo ustawić światła w samochodzie?

Mimo że teoretycznie ustawienie świateł w samochodzie nie jest dużym problemem, wielu kierowców o tym zapomina. Niestety takie zapominalstwo często może doprowadzić do wypadku na drodze, zwłaszcza po zmroku. Nieprawidłowe oświetlenie drogi albo oślepianie kierowców to rzecz nagminna na polskich drogach. Jak prawidłowo ustawić światła?

Powierz to specjalistom!

Zwykle kontrola ustawienia przednich świateł to standardowa procedura w czasie przeglądu technicznego. Jeśli więc zauważyliśmy, że w czasie jazdy po zmroku droga jest niedoświetlona albo kierowcy na CB radiu przeklinają nas wniebogłosy, warto wybrać się na dodatkowy przegląd do sprawdzonego serwisu, np. http://www.bmw-service-fialkowski.pl/. Zanim badanie się rozpocznie, ustawiamy przełącznik manualnej regulacji w pozycji zerowej. Samochód powinien stać na równej powierzchni, by wyłapać wszelkie „krzywizny” w ustawieniu świateł. Następnie odczytywany jest kąt przewyższenia, a więc różnica między maksymalną i minimalną wysokością świecenia świateł. Zwykle taka informacja znajduje się na wewnętrznej obudowie reflektora. Dopiero dzięki tej informacji specjalista będzie mógł odpowiednio ustawić spektrofotometr. Czas na włączenie świateł oraz sprawdzenie, czy reflektor świeci na wymaganej wysokości. Odbywa się to przy użyciu wizjera w urządzeniu pomiarowym. Jeśli samochód wyposażony jest w zintegrowane światła mijania i „długie”, ustawia się światła dla obu wariantów.

Co można dodatkowo sprawdzić?

Czasami sprawdza się również natężenie światła oraz stopień światłości. W ten sposób możemy dowiedzieć się, czy oba reflektory świecą tak samo i czy przypadkiem nie oślepiają innych kierowców. Wydaje się więc, że to ważne badanie, jednak często jest ono pomijane.

Ręczne ustawianie

Światła możemy również regulować ręcznie. Służy do tego specjalne pokrętło, znajdujące się po lewej stronie deski rozdzielczej. Zwykle samochody mają 3- albo 4-stopniową regulację, dostosowaną do konkretnego obciążenia samochodu. Przykładowo pozycja zerowa przeznaczona jest dla aut obciążonych masą kierowcy i pasażera na przednim siedzeniu, a trójka, gdy w pojeździe nie ma pasażerów, ale bagażnik załadowany jest do pełna.