Jak przygotować przedszkolaka do szkoły?

apple-256263_640Pierwsze dni w szkole to zawsze bardzo stresujące wydarzenie dla dziecka i jego rodziców. Czy poradzi sobie z nowym otoczeniem i planem nauczania,  zaprzyjaźni z rówieśnikami? Od spotkania naszego malucha z podstawówką zależy w dużej mierze nasze wsparcie oraz kilka prostych zabiegów, które skutecznie przygotują go do rozpoczęcia przygody z edukacją.

Przede wszystkim dbajmy o samoocenę swojego dziecka. Zachowujmy obiektywizm przy jednoczesnym budowaniu w maluchu poczucia własnej wartości – pewne siebie dzieci mają więcej przyjaciół i łatwiej znoszą porażki. Przyzwyczajajmy dziecko do samodzielności – już w przedszkolu powinno ono umieć się ubrać, uczesać itd. Otoczone przesadną troską wyrobi w sobie poczucie, że w każdej sytuacji ktoś poprowadzi je za rączkę. Ważne jest budowanie w dziecku zainteresowania książkami. Przeglądajmy wspólnie podręczniki do przedszkola, rozwiązujmy niektóre zadania. Jeżeli mamy starsze dziecko, pokażmy maluchowi podręczniki szkolne do pierwszej klasy – niech powoli oswaja się z dłuższymi czytankami i trudniejszymi zadaniami. Te dodatkowe zadania narzucajmy delikatnie, bez presji. Chcemy w końcu zmotywować dziecko, a nie zniechęcić je skutecznie do nauki (a tak będzie, jeżeli każemy mu często siedzieć nad książkami kosztem zabaw z rówieśnikami).

Przydatne będzie kształtowanie u malucha kultury osobistej, budowania wiedzy o otaczającym świecie i wprowadzanie go w niektóre obowiązki. Nie musi to być od razu zmywanie naczyń ani tym bardziej gotowanie obiadów – niech maluch przejmie na początek sprzątanie i układanie zabawek w pokoju. Doskonale sprawdzi się w tym przypadku plan zajęć, który jasno określi, kiedy jest czas na zabawę oraz naukę i pracę.