Jak wybrać dobry warsztat samochodowy?

vehicle-193213_640Aby długo cieszyć się bezproblemowym użytkowaniem samochodu, kluczową kwestią pozostaje wybór dobrego warsztatu. Jeżeli kierowca decyduje się na usługi konkretnego serwisu przypadkowo, lub ze względu na bliską okolicę domu, popełnia błąd. Warsztat musi spełniać najwyższe standardy i spełniać kilka kluczowych kryteriów – w końcu pracujący w nim specjaliści będą poszukiwać i likwidować ewentualne usterki oraz dokonywać np. przeglądów rejestracyjnych samochodu. Czym się kierować?

Jak nie wybierać?

W każdym mieście działa co najmniej kilkadziesiąt warsztatów samochodowych. Wybór jednego, najlepszego, może się okazać wyzwaniem. Których serwisów nie wybierać? Wielu kierowców pomija tzw. warsztaty szybkiej obsługi. Tego typu firmom można zlecić wymianę opon, filtrów czy klocków hamulcowych, ale niewiele więcej. Oczywiście tego typu sieci zdają sobie z tego sprawę oferując np. atrakcyjne ceny.

Ostatecznie definicji dobrego salonu jest wiele. Istnieje jednak kilka najważniejszych czynników, po których można poznać profesjonalny serwis.

Podejście do klienta i najwyższe standardy

Dobry warsztat to taki, gdzie specjaliści w pierwszej kolejności będą próbowali zlokalizować i zlikwidować usterkę, a nie „bawić się” w wymianę kilku części, aby zobaczyć, co z tego wyniknie. W każdym profesjonalnym serwisie nie ma problemu z uzyskaniem przynajmniej wstępnego kosztorysu naprawy, a każde większe zmiany w tej kwestii są uzgadniane z klientem.

Kluczowa przy podjęciu decyzji co do punktu naprawy jest rozmowa z mechanikiem. Nie trzeba być specjalnym ekspertem, żeby ocenić, czy ma się do czynienia z profesjonalistą. Dobry fachowiec, w przypadku usterki, w pierwszej kolejności zapyta o historię napraw. Będzie się też chciał dowiedzieć, w jaki sposób auto jest eksploatowane oraz jakie sygnały zaniepokoiły klienta. Dzięki temu mechanik jest w stanie przeprowadzić początkową diagnozę, która często kieruje go na ewentualne rozwiązanie.

Naturalnie trudno o ostateczną weryfikację standardów prezentowanych przez warsztat, który odwiedza się po raz pierwszy. W tej sytuacji nieocenionym źródłem wiedzy jest internet. Zaglądając na fora internetowe czy profil firmy w mediach społecznościowych łatwo można poznać opinię innych klientów. Kompetentni mechanicy są dzisiaj niezwykle cenni, dlatego zadowoleni kierowcy bardzo chętnie dzielą się namiarami. Wiele o serwisie mówi też sama strona internetowa. Autoryzowany warsztat znanej marki powinien dysponować również własną stroną internetową. Z niej samej również można uzyskać wiele informacji: jak się reklamuje serwis, ile lat działa na rynku, czy jest to warsztat autoryzowany, czy może pochwalić się jakimikolwiek nagrodami czy wyróżnieniami w swojej branży?

I w końcu – jakie oferuje usługi? Czy ogranicza się do kilku podstawowych, czy też na jego ofertę składa się cały wachlarz napraw, wymian, montaży i przeglądów? Warto też zwrócić uwagę na wszystkie opcje dodatkowe takie jak, między innymi, holowanie pojazdy przez holownik.

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Antyspam * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.