Jak zacząć oszczędzać? Konta oszczędnościowe

Najczęściej wymawianym noworocznym postanowieniem jest oszczędzanie. Niestety, aż 75% osób dotrzymuje słowa tylko przez kilka pierwszych miesięcy nowego roku. To stanowczo za mało, by uzbierać pokaźną sumę. Podpowiemy Ci, jak zacząć oszczędzać i sprawić, by odkładanie nadwyżek pieniędzy stało się Twoim nawykiem.

Wyznacz cel oszczędzania

Cel oszczędzania to podstawa. To przecież motywacja, dla której nierzadko decydujemy się na szereg finansowych wyrzeczeń. Polacy najczęściej odkładają na remont, nowy samochód albo wakacje. Rzadziej celem jest przyszłość dzieci, emerytura czy tzw. czarna godzina.

Bez względu na to, jaki będzie cel Twojego oszczędzania, pamiętaj, by był on w miarę realny i by generowane oszczędności pozwoliły na jego szybką realizację. Inaczej tylko się zniechęcisz i zaniechasz prowadzenia strategii skutecznego oszczędzania.

Oszczędzanie w miarę możliwości

Już wiesz, że Twój cel musi być realny. Mówimy o tym dlatego, że zbyt wygórowane oczekiwania mogą zostać w ogóle niezrealizowane albo ich realizacja nastąpi za wiele lat. Nie chodzi również o to, by zakładać konta oszczędnościowe i lokować na nich 50% miesięcznych dochodów. Oczywiście można to robić, ale tylko wtedy, kiedy pozostałe środki pozwalają Ci godnie przeżyć cały miesiąc.

Oszczędzanie, które zbytnio nadwyręża domowy budżet, nie jest dobrym sposobem. Ma być nawykiem, który pozwoli generować nadwyżkę pieniędzy, ale bez większego dyskomfortu. Jeśli jest inaczej, nie wytrwasz długo w swoim postanowieniu. Lepiej zmienić cel oszczędzania.

Optymalne zarządzanie własnym budżetem

Najtrudniejsze są pierwsze miesiące oszczędzania, bo to wtedy trzeba zmienić swoje nawyki zakupowe. Aby wygenerować nadwyżkę pieniędzy, która trafi na oprocentowane konta oszczędnościowe, warto na początku miesiąca rozpisać plan wydatkowania swoich dochodów.

Po pierwsze to wyliczenie miesięcznych kosztów utrzymania gospodarstwa domowego. Wliczają się w nie opłaty za czynsz, media, ale również opłaty dodatkowe, takie jak kursy. Ważne są także koszty wyżywienia. Aby je zminimalizować, na zakupy chodź tylko z listą niezbędnych produktów. Staraj się też szukać specjalnych promocji cenowych. Nigdy jednak nie rezygnuj z dobrej jakości.

Oszczędzanie i inwestowanie pieniędzy

Musisz zdać sobie sprawę, że samo odkładanie pieniędzy nie wystarczy. Wyrzuć skarbonę i raczej udaj się do banku. Do wyboru masz rozmaite konta oszczędnościowe. Wybieraj te darmowe i takie, które umożliwiają swobodne dysponowanie środkami i dają szansę na dorzucanie pieniędzy do puli oszczędności w dowolnym momencie, o dowolnej kwocie.

Jeśli zdecydujesz się na „zamrożenie” środków, które już udało Ci się zgromadzić, to wybierz lokatę w banku. To instrument inwestycyjny, który również nie wiąże się z ryzykiem utraty wniesionego kapitału. Dzięki temu możesz liczyć na pewny zysk.