Jak zaoszczędzić na zużyciu opału (Centralne Ogrzewanie)

pellets-432096_1280Tak źle i tak nie dobrze… – bo albo jesteśmy na bezrobociu, albo pracujemy na jak najwyższych obrotach za najniższą krajową i tu nie pozostaje nic innego, jak zacytować klasyka i zadać słynne pytanie: Jak żyć (panie premierze, a teraz bardziej – pani premier)? Młodzi, będąc na dorobku, próbują oszczędzać, by spróbować odłożyć jakąkolwiek kwotę na bliżej nieokreśloną i nieprzewidywalną przyszłość, a seniorzy oszczędzają, by w ogóle jakoś przeżyć od pierwszego do pierwszego…

Wszyscy na wszystkim próbują oszczędzać. Może się wydawać, że na opale trudno jest cokolwiek zaoszczędzić, a jednak – dla chcącego nic trudnego i jeśli tylko zastosujemy kilka prostych zasad to i będzie nam ciepło, i nasz portfel – dla odmiany – będzie cięższy. W kontekście oszczędzania na opale powinniśmy wyjść od podstaw – wbrew pozorom – ważne są szczelne okna (o te, przy zastosowaniu najnowocześniejszych technologii, dziś nietrudno) oraz ocieplenie domu styropianem. Ale tak, jak ładne pudełko nie wystarczy do tego, by być prezentem, tak ocieplenie mieszkania to jeszcze nie wszystko – potrzebujemy najwyższej jakości kotłów węglowych.

Opał opałowi zdecydowanie nierówny, dlatego w momencie, kiedy już wybierzemy właściwy kocioł, wtedy zdecydujmy się na opał najwyższej klasy, o najwyższej kaloryczności. Wówczas wszystko będzie ze sobą współgrać, a system Centralnego Ogrzewania (C.O.) nabierze, dla nas, zupełnie nowego, lepszego znaczenia. Często wydaje się nam, że jeśli pozatykamy, uszczelnimy kratki wentylacyjne to zaoszczędzimy, co jest totalną bzdurą, ponieważ co najwyżej możemy zagrozić zdrowiu oraz życiu naszemu i/lub naszych bliskich. W takich sytuacjach, kiedy próbujemy połączyć ciepło, wygodę i bezpieczeństwo, warto sobie przypomnieć o kotłach węglowych.