Jakie działania podjąć kiedy dojdzie do wypadku drogowego?

car-85320_640Wypadki samochodowe lub stłuczki to nieprzewidywalne sytuacje, które mogą spotkać każdego kierowcę. Czasami uszkodzenia są na tyle poważne, że pojazd nie nadaje się do dalszej jazdy. W takich okolicznościach należy zachować zimną krew i nie panikować. Warto dowiedzieć się co należy zrobić, aby nie popełnić masy błędów, które mogą nas sporo kosztować.

Co robić gdy dojdzie do wypadku

W pierwszej kolejności, należy zabezpieczyć miejsce zdarzenia, tak, aby nie doszło do następnego wypadku. W tym celu ustawiamy trójkąt ostrzegawczy i włączamy światła awaryjne. Jeśli nie ma ofiar śmiertelnych, należy usunąć pojazd na pobocze, tak aby nie utrudniał on ruchu innym kierowcom. Pamiętajmy, że w przeciwnym wypadku nie wolno nam przemieszczać samochodu i konieczna jest interwencja policji. Należy również zadbać o to, aby ofiary zostały poddane pomocy lekarskiej. Pamiętajmy, że do czasu przyjazdu karetki, jesteśmy zobowiązani udzielić pierwszej pomocy. Wezwanie policji jest konieczne również wtedy gdy interweniuje Straż Pożarna lub Pogotowie, gdy jeden z kierowców znajduje się pod wpływem alkoholu, jeden z uczestników wypadku nie posiada dokumentów lub ważnej polisy OC. W celu ułatwienia odszkodowania warto sporządzić druk oświadczenia o zdarzeniu drogowym. Musimy w nim określić miejsce wypadku, numery pojazdów, dane kierowcy, dane prawa jazdy, opis uszkodzeń samochodu, szkic sytuacyjny oraz wskazanie winnego wypadku. Przydatne będą również zdjęcia i zeznania świadków.

Holowanie pojazdu

Kiedy nie jesteśmy w stanie odprowadzić naszego samochodu z miejsca zdarzenia, korzystamy z usług pomocy drogowej. Jest ona dostępna przez całą dobę, 365 dni w roku. Aby holowanie było możliwe, należy ocenić czy w samochodzie działa układ hamulcowy, kierowniczy oraz światła. Długość liny powinna wynosić od 4 do 6 m. Aby była widoczna dla innych uczestników ruchu, przywiązujemy do niej czerwoną lub żółtą chorągiewkę. Holowany pojazd musi być oznaczony trójkątem odblaskowym. Cały proces wymaga ogromnego doświadczenia i skupienia. Bezpieczne holowanie zapewni nam tylko pomoc drogowa, jeśli zajmiemy się tym na własną rękę, możemy doprowadzić do jeszcze większych uszkodzeń.

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Antyspam * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.