Kierowca po stłuczce

traffic-sign-6771_640

Stłuczki zdarzają się na drodze każdego dnia. Mimo to, mnóstwo kierowców nie wie, w jaki sposób zachować się w przypadku kolizji. Panika i kłótnia ze sprawcą wypadku z pewnością są tu niepotrzebne i nic nie zdziałają. Wypadek może przytrafić się każdemu kierowcy i z tego powodu, wszyscy uczestnicy ruchu powinni być świadomi odpowiedniego postępowania tuż po stłuczce.

Przede wszystkim należy zatrzymać pojazd w taki sposób, aby nie stworzyć zagrożenia dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Jeżeli na drodze pozostała jakaś część samochodu, np. tablica rejestracyjna czy lusterko, w miarę możliwości i z zachowaniem szczególnej ostrożności należy je usunąć z miejsca wypadku. Znacznie zmniejsza to ryzyko kolizji pozostałych kierowców. W celu zapewniania płynności ruchu, należy z kolei usunąć pojazd z miejsca stłuczki. Na żądanie osoby uczestniczącej w wypadku powinniśmy podać swoje dane personalne, dane właściciela pojazdu, a także dane zakładu ubezpieczeń, z którym zawarta jest umowa ubezpieczenia OC. Jeśli nie występują ofiary śmiertelne, nie istnieje obowiązek wezwania policji. Ta kwestia jest jednak ściśle uzależniona od podejścia uczestników stłuczki.

Brak interwencji policji wiąże się z o wiele szybszym rozwiązaniem problemu. Często bowiem na funkcjonariuszy należy czekać nawet godzinę. Co więcej, rezygnacja z wezwania policji odciąża sprawcę wypadku od mandatu i punktów karnych. Niestety przyczyna kolizji i określenie winnego jest często kwestią sporną. Poza tym, mnóstwo kierowców, zwłaszcza młodych, obawia się, że brak obecności funkcjonariuszy jest równoznaczne z brakiem pokrycia szkód technicznych, wykonanych przez sprawcę wypadku. Wystarczy jednak spisać oświadczenie.

Oświadczenie powinno zawierać dane osobowe sprawcy, telefon oraz jego nr polisy OC. Podaje się również datę, miejsce i godzinę zdarzenia, opis uszkodzeń pojazdu, podpisy sprawcy oraz poszkodowanego, a także rysunkowy schemat zaistniałej kolizji. Jeśli na miejscu zdarzenia są świadkowie, powinniśmy również w miarę możliwości wziąć ich pisemne oświadczenia lub numery kontaktowe.

W związku z uszkodzonym samochodem, kierowca powinien wezwać pomoc drogową. Profesjonalny serwis zapewnia natychmiastową interwencję, naprawę na miejscu zdarzenia, a w razie potrzeby – przetransportowanie pojazdu do warsztatu.

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Antyspam * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.