Lecznicze hirudozwiązki

Dawniej ludzie wierzyli, że lecznicze właściwości pijawek mają związek z upuszczaniem tzw. „złej krwi”. Dziś już wiemy, że wszystko zawdzięczamy substancjom, znajdującym się w wydzielinie pijawek. Pierwszym związkiem, który został odkryty już w 1884 roku, była hirudyna. Później dołączyły do niej kolejne substancje. Łącznie jest ich ok. 150. Jak działają?

Związki lityczne

Związki lityczne sprawiają, że substancje z śliny przedostają się do krwiobiegu i wpływają na rozwarcie rany. Zwiększają także przepuszczalność między komórkami i tkankami. Znajdują się one w pierwszych oraz w środkowych porcjach wydzieliny. Zaliczyć tu można:

  • destabilazę, która zapewnia aktywność fibrynolityczna wydzieliny i ma działanie przeciwsklerotyczne;
  • hialuronidazę, która zwiększa przenikalność tkanek i ścianek naczyń, tak by przedostawały się do organizmu pozostałe lecznicze substancje;
  • kolagenazę, która wpływa na hydrolizę włókien kolagenu.

Substancje przeciwzakrzepowe

Leczenie pijawkami (http://pijawki.abros.pl/leczenie-pijawkami) chorób zatorowych wspomagają związki, które zapobiegają krzepnięciu krwi. Dzięki temu krew może swobodnie wypływać z uszkodzonych naczyń. Substancje przeciwzakrzepowe pojawiają się w środkowej frakcji śliny. Wydzielane są w chwili zniszczenia mikronaczyń. Należy tu przede wszystkim hirudyna, która jest swoistym inhibitorem trombin. Spowalnia krzepnięcie krwi, ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, a także zapobiega tworzeniu się skrzepów. Stosowana jest w zapobieganiu i leczeniu zakrzepowego zapalenia żył, żylaków czy stanów zawałowych.

Blokery ochronnych reakcji organizmu

Należą tutaj bdeliny oraz egliny, która wydzielane są w środkowej, a szczególnie w ostatniej frakcji śliny. Blokują one wszelkie przejawy ochronnych, zapalnych reakcji organizmu, rozwój obrzęku czy powstawanie bólu.

Substancje pomocnicze

Niestety substancje te w większości nie zostały jeszcze do końca przebadane. Wiadomo jednak, że wzmacniają działanie innych składników śliny pijawek. Poza tym sprzyjają również tworzeniu się nowych naczyń krwionośnych, co ma szczególne znaczenie przy przeszczepach płatów skóry czy autotransplantacji kończyn i organów.