Libido u kobiet – od czego zależy?

„Kochanie, dziś nie mam ochoty!” – chyba skądś znamy to stwierdzenie. Na popęd seksualny u kobiet wpływ może mieć wiele czynników. W większości jednak za wszystko odpowiadają hormony. Spadek libido często odnotowuje się także po porodzie oraz w przypadku problemów z tarczycą czy w czasie zażywania tabletek hormonalnych. Dlaczego tak się dzieje?

Ach, te hormony!

W wielu przypadkach winą braku ochoty na seks są po prostu hormony. To one odpowiadają za nasz nastrój, jak i ochotę na zbliżenie. Zwykle w pierwszej fazie cyklu miesięcznego u kobiet poziom estrogenów podnosi się, przez co mamy większą ochotę na seks. Z kolei po owulacji króluje progesteron, który znacznie zmniejsza poziom libido. Jednak najniższy poziom odnotowuje się tuż przed miesiączką, kiedy to brakuje nam zarówno progesteronu, jak i estrogenu.

Libido a poród

Dlaczego u wielu kobiet spadek libido odnotowuje się właśnie po porodzie? Za wszystko odpowiedzialna jest prolaktyna, która po urodzeniu dziecka występuje w dużym stężeniu. To ona blokuje owulację i wpływa na zmniejszenie ochoty na seks. Dlaczego właśnie prolaktyna wytwarza się w organizmie kobiet tuż po urodzeniu dziecka? Ma to zapobiec zbyt szybkiemu kolejnemu poczęciu.

Wysoki poziom prolaktyny może też w ogóle nie mieć związku z porodem. Wówczas jednak mamy do czynienia ze stanami patologicznymi, które trzeba skonsultować z lekarzem. Może się okazać, że mamy zaburzoną pracę przysadki lub guz w jej okolicach.

Niedoczynność tarczycy

Choroby związane z tarczycą również mogą mieć wpływ na obniżone libido. Jego niski poziom występuje najczęściej przy niedoczynności tarczycy lub w przypadku choroby Hashimoto. Wówczas wizyta u lekarza jest koniecznością. Specjalista zleci nam badania hormonów tarczycy oraz dobierze odpowiednie leczenie.

Jeśli Wy również macie problemy ze spadkiem libido, z odpowiedzią spieszy seksuolog Częstochowa, którego znajdziecie na stronie: http://andrzejkubat.pl. Pamiętajcie, że nie warto bagatelizować tego typu problemów. Mogą być one bowiem przyczyną poważniejszych schorzeń. Im wcześniej je wykryjemy, tym lepiej!