Libido u kobiet – od czego zależy?

„Kochanie, dziś nie mam ochoty!” – chyba skądś znamy to stwierdzenie. Na popęd seksualny u kobiet wpływ może mieć wiele czynników. W większości jednak za wszystko odpowiadają hormony. Spadek libido często odnotowuje się także po porodzie oraz w przypadku problemów z tarczycą czy w czasie zażywania tabletek hormonalnych. Dlaczego tak się dzieje?

Ach, te hormony!

W wielu przypadkach winą braku ochoty na seks są po prostu hormony. To one odpowiadają za nasz nastrój, jak i ochotę na zbliżenie. Zwykle w pierwszej fazie cyklu miesięcznego u kobiet poziom estrogenów podnosi się, przez co mamy większą ochotę na seks. Z kolei po owulacji króluje progesteron, który znacznie zmniejsza poziom libido. Jednak najniższy poziom odnotowuje się tuż przed miesiączką, kiedy to brakuje nam zarówno progesteronu, jak i estrogenu.

Libido a poród

Dlaczego u wielu kobiet spadek libido odnotowuje się właśnie po porodzie? Za wszystko odpowiedzialna jest prolaktyna, która po urodzeniu dziecka występuje w dużym stężeniu. To ona blokuje owulację i wpływa na zmniejszenie ochoty na seks. Dlaczego właśnie prolaktyna wytwarza się w organizmie kobiet tuż po urodzeniu dziecka? Ma to zapobiec zbyt szybkiemu kolejnemu poczęciu.

Wysoki poziom prolaktyny może też w ogóle nie mieć związku z porodem. Wówczas jednak mamy do czynienia ze stanami patologicznymi, które trzeba skonsultować z lekarzem. Może się okazać, że mamy zaburzoną pracę przysadki lub guz w jej okolicach.

Niedoczynność tarczycy

Choroby związane z tarczycą również mogą mieć wpływ na obniżone libido. Jego niski poziom występuje najczęściej przy niedoczynności tarczycy lub w przypadku choroby Hashimoto. Wówczas wizyta u lekarza jest koniecznością. Specjalista zleci nam badania hormonów tarczycy oraz dobierze odpowiednie leczenie.

Jeśli Wy również macie problemy ze spadkiem libido, z odpowiedzią spieszy seksuolog Częstochowa, którego znajdziecie na stronie: http://andrzejkubat.pl. Pamiętajcie, że nie warto bagatelizować tego typu problemów. Mogą być one bowiem przyczyną poważniejszych schorzeń. Im wcześniej je wykryjemy, tym lepiej!

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Antyspam * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.