Odpowiednie obuwie do prac w ogrodzie

gardening-331986_640Wiele godzin, które spędzamy w ogródkach wykonując różnego rodzaju prace, może niejednemu dać się we znaki. Aby uniknąć bóli pleców, piekących lub otartych rąk trzeba zaopatrzyć się w odpowiednią odzież, która uchroni nas przed różnego rodzaju urazami.

Odzież robocza do prac w ogrodzie powinna być przewiewna i wytrzymała, a także odpowiednio dobrana do rodzaju wykonywanych prac. Powinna być wyposażona w warstwę ochronną, która ochroni nas przed ostrymi narzędziami i przypadkowym przecięciem materiału.
Ważnym elementem ubrania ogrodnika są również buty. Muszą one być nieprzemakalne i wykonane z mocnego tworzywa. Powinny pozwolić nam na wielogodzinną pracę bez otarć lub bolesnych pęcherzy. Odpowiednie obuwie do prac w ogrodzie uchroni nas nie tylko przed zimnem, ale również przed innymi skutkami zmiennych warunków atmosferycznych. Zapewni nam stabilność podczas prac pilarką lub przy koszeniu nierównego podłoża.

Najlepiej zaopatrzyć się w buty, które posiadają wzmocnienia na palcach, pięcie i w okolicy kostek. Będziemy mieli wtedy pewność, że nawet przy upuszczeniu jakiegoś narzędzia lub innego przedmiotu, nasze stopy będą odpowiednio osłonione. Palce są przeważnie zabezpieczone metalowym noskiem, który chroni je przed zgnieceniem.
Ważna jest odpowiednia impregnacja obuwia pozwalająca skutecznie je zabezpieczyć przed przemakaniem, np. podczas używania węża z wodą lub koszeniu mokrej trawy. Do tego typu prac warto wyposażyć się w kalosze, ale nie takie pierwsze lepsze, które nosimy na co dzień.

Odpowiednio dobrana odzież robocza pomoże uchronić poszczególne części naszego ciała przed urazami. Warto się w nią zaopatrzyć nawet do prac, które według nas nie są zbyt skomplikowane i niebezpieczne. Dzięki niej zwiększy się nasze bezpieczeństwo, a co za tym idzie, również przyjemność z wykonywanej pracy.