Pomysł na biznes: agencja ochrony

security-265130_640Czy własna firma ochroniarska to dobry pomysł na własną działalność? Okazuje się, że tak! Na polskim rynku wciąż jest miejsce dla takich przedsiębiorstw i chociaż samo załatwianie formalności to skomplikowana sprawa, później jest już tylko lepiej.

Aby móc stworzyć agencję ochrony potrzebujemy koncesji oraz licencji. W dużej mierze zakres usług świadczonych przez naszą agencję zależy od kwalifikacji naszych pracowników (czy posiadają pozwolenie na broń itd.). Aby starać się o koncesję, musimy dysponować licencją pracownika ochrony fizycznej drugiego stopnia. Jeżeli już nią dysponujemy, ubiegamy się o przyznanie koncesji u Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Przed podjęciem decyzji resort zapoznaje się z działającym na miejscu komendantem policji; cała procedura trwa dwa miesiące. Od szefa ochrony wymaga się dodatkowo szeregu dokumentów (poświadczenie o wyżej wymienionej licencji, zaświadczenia o niekaralności, posiadania NIP, REGON, PESEL, o nie zaleganiu z podatkami). W późniejszym czasie nie powinna nas zdziwić przynajmniej jedna kontrola ze strony Ministerstwa (jak funkcjonujemy, czy firma działa w zakresie zgodnym z przyznaną koncesją i tak dalej).

Długotrwały i dość skomplikowany proces rejestracji firmy rekompensuje jej późniejsze utrzymanie i funkcjonowanie, które jest dużo łatwiejsze. Im większe miasto, w którym działamy, tym łatwiej jest nam zarobić, uzyskać zlecenia przy ochronie budowy, sklepu czy imprezy (przy ochronie osobistej stawka wynosi nawet do 24 złotych za godzinę, ochrona sklepu zależy od powierzchni i liczby pracowników, zazwyczaj jest to 6 zł). Od kwalifikacji pracowników zależy, na jakie zlecenie możemy sobie pozwolić. Koszty założenia samej agencji są niewielkie. Do wydatków stałych należą czynsz za lokal i odzież ochroniarska dla pracowników. Na to ostatnie należy poświęcić trochę czasu, bo odpowiedni, jednolity strój z logo firmy dobrze świadczy o fachowości i profesjonalizmie. Odzież ochroniarska to najczęściej kurtka, garnitur, dwie koszule, czapka i buty. Dobrze zmieniać je każdego roku (koszt przypadający na jednego pracownika nie jest duży).