Przygotowanie auta do sezonu letniego – odgrzybianie klimatyzacji

Na sezon wiosenno–letni każdy kierowca stara się przygotować swoje auto najlepiej jak może. Wymiana oleju, opon czy sprawdzenie hamulców gwarantuje nam bezpieczną jazdę z punktu widzenia dobrego stanu technicznego samochodu. Ponieważ dni są coraz cieplejsze, a okazji do wyjazdów nie brakuje, warto także zrobić porządek z klimatyzacją.

Skutki nieodgrzybionej klimatyzacji

Nieprawidłowy sposób serwisowania wentylacji prowadzi do rozwoju wielu chorób. Drobnoustroje w nieodgrzybionej klimatyzacji  samochodowej w „najlepszym” przypadku powodują katar, kaszel oraz łzawienie oczu. Jednak lista zagrożeń jest znacznie dłuższa. Przede wszystkim są to zespoły chorobotwórcze górnych i dolnych dróg oddechowych (w skrajnych przypadkach może dojść do grzybiczego zapalenia płuc) oraz alergie. Grzyb i pleśń może podwyższać odczuwanie innych alergenów takich jak pyłki roślin, kurz, roztocza czy sierść zwierząt. Jeśli zmagasz się z alergią, to wdychając zagrzybione powietrze z klimatyzacji narażasz swój organizm na większe komplikacje.

Proces odgrzybiania układu klimatyzacji

Usługa serwisowania układu klimatyzacji http://www.impwar.pl/ trwa mniej więcej godzinę. Powinna ona składać się z odgrzybiania i czyszczenia, sprawdzenia szczelności oraz wymiany czynnika chłodzącego i filtra kabinowego.
Istnieje kilka możliwości przeprowadzenia dezynfekcji klimatyzacji. Najpopularniejszą jest metoda chemiczna. Polega ona na zaaplikowaniu do układu wentylacji środka chemicznego. Po około 20 minutach włącza się klimatyzację na niskiej prędkości , aby wydmuchać pozostałości z układu.
Kolejnym sposobem jest ozonowanie, które bazuje na urządzeniu zwanym ozonatorem. Należy włożyć je do kabiny pojazdu, wprawić w ruch silnik, a następnie włączyć wentylator i ozonator, ustawiając przy tym obieg wewnętrzny powietrza. Urządzenie zabija drobnoustroje, poprzez wytworzenie ozonu krążącego po układzie wentylacji.
Najnowszą metodą oczyszczania są ultradźwięki. Rozwiązanie to wykorzystuje urządzenie wytwarzające ultradźwięki o częstotliwości 1.7 MHz. Proces polega na zamianie gęstego płynu dezynfekującego w mgłę, której średnica kropel wynosi około 5 mikronów. Wypełnia ona wnętrze auta i przenika do parownika usuwając wszystkie zanieczyszczenia.

Warto robić przegląd klimatyzacji przynajmniej raz w roku, w końcu zdrowie jest najważniejsze.