Rak piersi u mężczyzn – jego objawy i sposoby leczenia

vogue-405148_640Nowotwór może tak naprawdę dotknąć każdego narządu w ciele człowieka. Niektóre występują u osób starszych i mogą pojawić się dopiero po sześćdziesiątym roku życia. Nie jest to jednak regułą. Inne bowiem mogą zostać wykryte u dzieci zaledwie kilkuletnich, nastolatków czy dwudziestolatków. Wszystko zależy od genetycznego uwarunkowania, stylu życia oraz podatności organizmu na działanie szkodliwych komórek rakowych.

Istnieją nowotwory, które ze względu na swoją naturę dotykają tylko jednej płci. U mężczyzn jest to rak jądra i prostaty, u kobiet rak szyjki macicy i jajnika. Pozostaje jednak rak piersi. Co ciekawe, może on wystąpić zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Niestety w tym drugim przypadku taka choroba bardzo często kończy się śmiercią. Dzieje się tak dlatego, że niewiele osób wie, iż taki nowotwór może dotknąć każdego, bez względu na płeć. W związku z tym mężczyźni nie badają się, a kiedy choroba zostaje wykryta, okazuje się, że jest już za późno. Niestety rak piersi stanowi jedynie jeden procent wszystkich zachorowań na raka. Przez to, że jest tak rzadko spotykany, nie poświęca mu się dostatecznej uwagi oraz nie prowadzi badań na jego temat.

Objawy raka piersi u mężczyzn

Objawów, które powinny zmusić mężczyznę do wizyty u onkologa, jest kilka. Są one jednak bardzo podobne do tych występujących przy tej samej chorobie u kobiet. Mogą to być na przykład guzki w piersi czy w dole pachwinowym. Tego rodzaju zmiany łatwiej jest zauważyć w ciele mężczyzny niż kobiety, ponieważ ta druga płeć często ma problemy z badaniem ze względu na duże nagromadzenie tkanek w takich miejscach. Poza tym może wystąpić zmiana rozmiaru oraz kształtu piersi lub nawet wyglądu skóry na niej. Innym objawem, którego wręcz nie da się nie zauważyć, jest wyciek z sutka.

Specjaliści z przychodni Denteam w Częstochowie apelują do swoich pacjentów, aby udać się na wizytę do internisty kiedy tylko zauważy się niepokojące objawy czy nawet długo utrzymujący się ból. Rak piersi może być dziedziczny, co jest bardzo ważnym czynnikiem ryzyka. Jeśli więc ktoś w rodzinie chorował na tego rodzaju nowotwór, ryzyko zachorowania wzrasta.

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Antyspam * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.