Wybierasz się na ryby? Pomyśl o dobrych butach!

shoes-433797_640Za oknem coraz wcześniej robi się jasno, a temperatury są coraz wyższe. Z tego względu nad rzekami i zbiornikami wodnymi o świcie pojawia się coraz więcej pasjonatów wędkowania. Jeśli my także chcielibyśmy spróbować swoich sił i zająć się łowieniem ryb, w pierwszej kolejności powinniśmy zainwestować w dobrej jakości sprzęt dla początkujących, odpowiednie ubranie, a przede wszystkim w buty ochronne. Czym kierować się przy wyborze woderów?

Na początku powinniśmy się zastanowić na jakiej głębokości mamy zamiar łowić. W płytkich rzekach wystarczające będą krótkie wodery typu hip waders. Na wszelki wypadek można rozważyć zakup woderów do pasa tzw. pants waders – te modele są zwykle lżejsze i tańsze niż wędkarskie śpiochy (te drugie lepiej spełniają swoją rolę na znacznych głębokościach). Przy zakupie woderów unikajmy tych posiadających szwy w kroku i po wewnętrznej stronie ud (jeśli buty ochronne mają przemoknąć to najczęściej z powodu szwów).

Wybierając buty ochronne szczególnie ważny jest rozmiar. Jeżeli wodery są zbyt luźne ryzykujemy przetarciami materiału na nogawkach. Obuwie powinno zapewniać swobodę ruchów, ale nie może być za duże. Przy zakupie powinniśmy zainteresować się ilością warstw, jaką posiadają buty. Standardem na rynku jest 3-5 warstw materiału. Producenci różnie liczą warstwy przez co czasami w ofercie rynkowej znajdują się wodery przekraczające te standardy nawet dwukrotnie.

Dobre obuwie ochronne kupimy zarówno w sportowych sieciówkach, jak i specjalistycznych sklepach dla wędkarzy. Jeżeli jesteśmy zdecydowani na zakup, warto zapoznać się z ofertą hurtowni BHP – często oferują one wodery w atrakcyjnych cenach.