Zadbaj o swoją „drugą skórę”

shoe-505365_640Nasze buty, tak samo jak dłonie czy ubranie, są naszą wizytówką. Czyste, zadbane i eleganckie buty skórzane to podstawa każdego modnego człowieka. Po kilku miesiącach, a nawet tygodniach od zakupu, buty nie są już tak ładne, tracą swój blask.
Każdy kto nabył buty ze skóry ceni je za elegancję i trwałość. Buty te przepuszczają powietrze, co znacznie wpływa na komfort ich noszenia. Jeśli odpowiednio o nie zadbamy, to będą nam służyć jeszcze przez długi czas.

Często sami nie wiemy co może sprawić, aby takie buty znowu lśniły i wyglądały jak nowe. Wystarczy jednak zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria, żeby przywrócić swoim butom dawną świetność lub nie doprowadzić do ich zniszczenia.
Przybory potrzebne do czyszczenia butów ze skóry to: szczoteczka, szmatka, pasta do butów, wosk (lub wazelina). Do bardzo zabrudzonych butów możemy zastosować środek do czyszczenia siodeł, który kupimy w sklepie jeździeckim lub w internecie.
W pierwszej kolejności musimy oczyścić buty z zabrudzeń, zarówno z wierzchu jak i z podeszwy. Możemy również wyjąć sznurówki, dzięki temu buty będą dokładniej wyczyszczone, a sznurówki się nie zabrudzą.
Musimy pamiętać o doborze odpowiedniej pasty. Do butów skórzanych odpowiednia jest pasta do skóry, którą można nabyć w sklepach obuwniczych. Pasta ta musi mieć zwartą konsystencję.
Pastę nakładamy na but i dobrze ją rozsmarowujemy, nie zapominając przy tym o obcasie, zwłaszcza jeśli również jest skórzany. Następnie polerujemy buty szmatką, aby środek dokładnie pokrył całą powierzchnię i nie brudził.

Po wypolerowaniu można na buty nałożyć dodatkową warstwę wazeliny i wypolerować ją. Zabieg ten sprawi, że buty staną się lśniące.
Po wszystkich tych zabiegach, buty powinny poleżeć kilka minut, aby wszystkie preparaty na spokojnie się wchłonęły.

Tagi:, ,