Zastosowanie fartuchów roboczych

family-run-business-645614_640Odzież robocza to powszechny sposób na ochronę ciała pracownika przed podstawowymi zagrożeniami występującymi w miejscu pracy. Odzież bhp ma za zadanie zabezpieczać i chronić ciało pracownika przed szkodliwymi i niebezpiecznymi czynnikami. Żeby zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa, powinna ona być wyposażona w dodatkowe wzmocnienia i przeszycia.
Jednym z rodzajów odzieży ochronnej roboczej są fartuchy. W większości przypadków są one zakładane od przodu i wiązane z tyłu. Są stosowane wszędzie tam, gdzie wymagają tego zasady higieny, jest możliwe zabrudzenie lub zniszczenie odzieży (np. w szpitalach, laboratoriach, na halach produkcji maszyn, w rzeźniach). Powszechne w użyciu są również fartuchy zakładane od tyłu i zapinane guzikami do przodu.

Fartuchy, tak samo jak cała odzież ochronna robocza, są wykonywane z różnych materiałów, w zależności od przeznaczenia.
Najbardziej popularna jest mieszanka bawełny i poliestru (z przewagą tego ostatniego). Fartuchy z tego materiału mają szerokie zastosowanie. Są idealne zarówno do pracy w zakładach ślusarskich i magazynach a także w branży kosmetycznej, medycznej oraz chemicznej. Często stosuje się je również w laboratoriach. Produkuje się również fartuchy w 100% wykonane z bawełny lub PCV.

Dla spawaczy przeznaczone są specjalne fartuchy wykonane ze skóry bydlęcej, zakładane na szyję z zapięciem na klamrę z tyłu pleców. Natomiast dla zawodów związanych z przetwórstwem tworzyw sztucznych, skór lub po prostu dla rzeźników producenci przygotowali fartuchy ze stali nierdzewnej. Mają one chronić osłonięte części ciała przed takimi urazami jak rany cięte czy kłute.
Wybierając fartuch musimy pamiętać, aby dobrać go odpowiednio do rodzaju wykonywanej pracy. Tylko w ten sposób zapewnimy pracownikowi odpowiedni poziom zabezpieczenia.